AZİZE

Azize Kahramanın Yolculuğu’nun Lütuf aşamasının üçlüsünün (I Büyücü – II Azize – III İmparatoriçe) ikinci kartıdır.

Pasif ve alıcı prensibi temsil eder. Kendisine rehberlik edilmesine sabırlı bir gönüllülük gösterir ve bir dürtüye tepki vermek için doğru anı bekler. Her şeyin bir zamanı olduğunu bilir ve olaylara zamansız müdahale etmeden onları olmaya bırakır.

Bu kart bize belirli bir yol gösteren ve harekete geçip geçemeyeceğimizi ve geçecek olursak ne zaman, nerede ve nasıl olması gerektiğini güvenilir bir şekilde söyleyen içsel sesimize olan güvenimizin ifadesidir.

Azize’nin prensibine göre tüm güçler en derin ve en yüksek katta aynı güce sahiptir ve onları (ışığı karanlıktan, iyiyi kötüden, tanrıyı şeytandan, yaşamı ölümden) düşmanca ayırmaya çalışmak yanlıştır çünkü gerçekçi olmaz.

Baş rahibe, bilgelik ve bereket Tanrıçasının somundandır. Bir diğer anlamda Mısır Tanrıçası Isis’tir veya Ay İlahesi Hathor’dur. Hathor, gizli ülkenin rehberidir, bu ülke ölüler ülkesidir. Bu ülke batıdadır, Mısır’da Danderah’daki Hathor tapınağında, köpek yıldızı Sothis ya da Sirius bu anlamda simgelenir, orası ölüler ülkesidir. Baş rahibe, gümüş yıldızın rahibesidir. Aslında o, karanlıklar dünyasının ışık rehberidir.

Bu kart dikkatimizi bilinç dışımıza, ruhumuzun derinliklerindeki imgelere çevirdiğimiz bir dönem anlamına gelir. Kendimizi yaratıcı fantezi ve rüyalarımızın rehberliğine bıraktığımız veya Azize’nin gizemli bilgeliğini örten peçeyi kaldırmak için gölgeli derinlikleri eşelediğimiz, sürekli baştan öğrenilmesi gereken “kadim gerçekleri” yeniden keşfettiğimiz bir dönem. Bu yolculukta, iyiyle kötüyü birbirinden ayırt etme yeteneğimiz bize yardım etmez. “Rahmin bilgeliği”, bizim hem ak, hem de kara Isis’in yüzüne aynı hayranlık ve korkuyla bakmamızı sağlayan ve her şeyin doğasında var olan, karşıtlığın sırrını muhafaza eder. İyiyle yoksa kötüyle mi, yapıcı yoksa yıkıcı güçle mi karşı karşıya olduğumuzdan hiçbir zaman emin olamayız.

Yolumuz önümüze ne çıkarırsa kendimizi ona teslim ederiz. Sosyal konularda hareketsiz, tutuşan bir arzumuz yokmuş, bir şey üzerinde tereddüt ediyormuş ve yapmak istemiyormuşuz gibi görünürüz.

Tüm bunların altında Azize’nin büyük gücü yatar: bu sessizlikte çeşitli beceri ve yetenekler olgunlaşmaktadır ve bir sonraki aşama geldiğinde ortaya çıkacaklardır. Bir büyüme ve gelişme gerçekleşiyordur ama büyük bölümü görünmüyordur. Çoğunlukla kendimiz bile farkında değilizdir.

Eğer içe doğru olan bu sürece izin vermeyecek olursak hem yolculuğumuzun lütfunu keşfedemeyiz, hem de ilerideki bir zamanda farkederiz ki tam da ihtiyacımız olduğu anda güç ve motivasyon eksikliği çekiyoruz.Azize Yin’in içe doğru bakan yüzüdür.

Azize, hayatınızdaki tavirlarinizi ve günlük islerinizi düzenli olarak yerine getirdiginizi simgeler. Bu da sabirli ve yeni heyecanlara açik oldugunuzu gösterir. Bu kart hayallere dalacaginiz bir dönemin habercisi de olabilir. İçinizdeki gizli hazineye ulusmak için derinlere dalacaginizi da gösterebilir. Anlayis, derin sempati ve nazik ruhunuz iliskilerinizdeki özeni gösteriyor. Bu yasam tarzindan olan memnuniyetiniz birlikteliklerinizi mutlu kiliyor. Kararlar almadan önce anlayisli yaklasiminizla yeniliklere ve degisimlere açik oldugunuzu gösterin.

Süleyman Mabedinin negatif hayat gücünü temsil eden siyah Boğaz sütunu ile pozitif hayat gücünü temsil eden Jachin sütunu arasında oturan Azize, dengenin sembolüdür. Elinde tuttuğu Kutsal Kanun Kitabı ve göğsünde asılı duran Güneş haçı ile de yaşanan negatif ve pozitif yönlerinin birlikteliğini gösterir. Ayrıca diğer bir ikili sembol olarak başındaki ay ve ayağının altındaki diğer ay değişimi simgeler. Azize hem fani, hem de ilahi gerçekleri bilen zekadır. İki sütun arasındaki perdede dişiliği simgeleyen nar çiçeği ve erkekliği simgeleyen hurma yaprakları bulunur. Bilinçli arzular bu esrar perdesini kaldırabilirse yaratıcılık ortaya çıkar. Azizenin aydınlık yönü, sabrın, anlayışın, hoşgörünün iyiliğin ve affetmeye hazır olmanın habercisidir. Bu özellikleri sayesinde gizli gücünü, başkalarının iyiliği için, yardımsever, iyileştirici veya iyi bir büyücü gibi kullanır. Azizenin karanlık bir yönü bulunsa da iyi ve yardımseverdir. Geleneksel olarak Tarotun üç koruyucu kartından biridir. Azize bilinmeyen gizli gücümüzü, ince ruhumuzu ve sezgi yeteneğimizi simgeler. Ay tarafından temsil edilen Azize, bilinçaltının sembolüdür.

Azize, bilinmeyen gizli gücümüzü, ince ruhumuzu, sezgi yeteneğimizi, açıklanamaz gerçekleri gösterir. Azize, hayatınızdaki tavırlarınızı ve günlük işlerinizi düzenli olarak yerine getirdiğinizi simgeler. Bu da sabırlı ve yeni heyecanlara açık olduğunuzu gösterir. Bu kart hayallere dalacağınız bir dönemin habercisi de olabilir. İçinizdeki gizli hazineye ulaşmak için derinlere dalacağınızı da gösterebilir. Anlayış, derin sempati ve nazik ruhunuz ilişkilerinizdeki özeni gösteriyor. Bu yaşam tarzından olan memnuniyetiniz birlikteliklerinizi mutlu kılıyor. Kararlar almadan önce anlayışlı yaklaşımınızla yeniliklere ve değişimlere açık olduğunuzu gösterin.

Düz  Sezgilerin önemi. Olayları yorumlarken hislerimize kulak vermemiz yönünde bir uyarı. Bilinçaltının sembollerini, rüyaları ve hayalleri küçümsememe gereği. Bir sırrı çözme. Bilinçaltımızdaki gizli bir durumun ortaya çıkması. Bilgili ve sezgileri güçlü bir kadın. Bu kadının etkisi. Erkek için hayalindeki kadına rastlayacağı, kadın için ise bu özelliklerin kendinde veya bir arkadaşında bulunması. Yaratıcılık.Gizliliklerin açığa çıkarılması, kehanet, mistik güçler, ilgili kadın veya erkek, sessizlik, sükûnet, inatçılık, yaratıcılık, öğrenim açlığı, ruhsal korunma, kültürel aydınlanma, bilgelik.Aklınızdaki soruları temsil eder, gelecek kaygıları içerir. Koşullar değişkenlik gösterebilir. Sezgisel güçler kuvvetlidir. Bu kart, rastgele olacak değişimlere işaret eder. Bu kartı seçen kişi, içinden gelen sesi dinlemelidir. Burada kadın, hislerine dayanarak hareket eder, uyumludur ve mutludur.

Ters  Kibir ve kendini beğenmenin işareti. Tavsiyeleri dikkate almama. Duygusal dengesizlik, anlaşmazlıklar. Eğlenceye düşkünlük. Erkek için bir kadının duygusal kölesi haline gelme tehlikesi. Yüzeysel bilginin hakimiyeti.Yüzeysel bilgi ile yetinme, ihtiras, kibir, gecikmeler, şehvet, duygusal güçlükler, kötü etkili bir kadın, bilgisizlik.Değerler ve davranışlar arasındaki farklılık negatif değişimlere yol açar. Koşullar için ahlaki düzen hiçe sayılabilir.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:15 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: