ERMİŞ

 Ermiş kartı Kahramanın Yolculuğu’nun Eşikten Atlama aşamasının üçlü kart grubunun (Araba – Adalet – Ermiş) üçüncü kartıdır.Yaşlı bir adam, elindeki fenerle karlı bir dağın tepesinde durmaktadır. Bu feneri aşağıdakilere rehberlik için elinde tutmaktadır. Bu Süleymanın mührü, altıgen yıldız şeklinde yanan gerçeğin ışığıdır. Sol elinde bir asa vardır. Bu bir peygamber asasıdır. Alçak gönüllü, ağırbaşlı yaşlı bilge gizli bilimleri simgeler. O bilgeliğin ve varlığın kendisidir. Sıfır nolu karttaki genç adam, sabah aydınlığında göğe bakan bir delikanlı iken, bu karttaki yaşlı adam, gece ışığında aşağıya bakan sakallı bir adamdır. Bu kartla beraber sıfır nolu karttan başlayan ve gizemli sayı 9a kadar ulaşan bir çark anlatılmaktadır. Yani deneyimsiz bir genç olan Joker yaşam boyu birçok adımlar atmış ve sonunda başarılı olmuştur. Ermiş, dünyadan geri çekilmişliği ve kişinin kendi iç dünyasına dönmesini sembolize eder. İçine kapanmış olarak görünen Ermiş, aslında bir meditasyon döneminin temsilcisidir. Kendinizi dış etkenlere kapadığınız, içe dönük bir yaşam kesidini simgeler.

İş hayatı ve insanlardan uzaklaşıp huzura kavuşmak ve kendimizi bulmak isteriz.Kim olduğumuzu, ne istediğimizi, varmak istediğimiz yere nasıl varacağımızı belirten anlamlı tecrubeleri simgeler. Yaşamın derinliği ve bilinçlenmenin yüceliği gibi iki değerli zıt ucu simgeler.Özelliklerinin yanlış anlaşıldığı yerde yalnızlık ve terkedilmişlik korkusu olur. Ermişin çağrısına gönüllü uyan açıklık, güç ve kişinin kendiyle yalnız kalabilme güzelliğini vurgular.  Ermişin kendi çıkarını gözetmeden çalışıp hizmet vermesi, onun yöneten burcu olan Başakla ilgilidir. Üzerindeki giysideki siyah ve beyazlar nötr bir gri rengi oluşturur. Yani zıt düşünceleri dengeleyebilecek bir bilince sahiptir. Bu kart sezgi ve yalnızlığı simgeler. Tinsel bir aşk da bu kartta yer alır.

Denge, doğru ölçü anlamında ele alınır. Kendinden sonra gelen şeytan kartını simgelediği ölçüsüzlüğün tam aksidir. Bu kart sağlık ve esenlerin habercisidir. Olayları sakin karşılamanız nedeniyle tedirginlik yaşamadınız. Dengeli yaklaşımınız size huzuru ve barışı yaşamanızı sağlayacaktır. Yolunuzda mutlulukla ilerleyebilirsiniz. Uyumlu ve nazik kişiliğiniz size tüm kapıları açacaktır. Kendinize zaman ayırın ve keyfini çıkarın. Çünkü yansıttığınız huzur yalnızca size değil çevrenizdekilere de güç ve mutluluk verecektir.

Düz  Ruhsal bir arayış. Maddi güce karşı isteksizlik, günlük hırslardan vazgeçme, kendini maneviyata yöneltme. Sessiz kalmayı seçme. İrade, sezgilerin kuvvetlenmesi. Bir öğrenme sürecinin başlayacağı. Planları çok yönlü bir bakış açısıyla uygulama yönünde bir uyarı.Ustalık ve basiret. Düşünce ve planlama ile ilerleme, öte alemlerden gelen bilgi ve ilhamlar. Niyetlinin, kendisini amaca ulaştıracak kişi ile tanışması.İç benden gelen sese önem verme, dikkat ve tedbir, bir erteleme ve sonra kazanma.Bu kart akıl verme anlamını taşır. Kartı seçen kişi, kendi kararlarını tek başına ve mantıklı bir şekilde veren biridir. Kendi fikirlerine ve kararlarına güvenir. Sadece güvenilir birinin size yol göstermesine izin verirsiniz.

Ters  İlerleyen zamana karşı tecrübe kazanmakta başarısız olunduğu yönünde bir uyarı. Başarısız sezgiler, sezgileri dinleyerek yanlış yolda ilerlendiği. Yanlış planlar, tedbirsizliğin zarara yol açabileceğinin işareti. Yenilikler karşısında hazırlıksız yakalanmak, endişe. Düşünmeden yapılacak davranışlar, ihtiyatsızlık. Verilen yanlış tavsiyeleri dinleme. Sizi yönlendiren cahil birinin varlığı.Aşırı korku ve tereddütler, gizleme, acemilik, gereksiz tedbirlilik. Yaşlılık korkusu ve inatçılığın ilerlemeye engel oluşu.Bu karttaki kişi kendi kararlarını kendisi verir ancak sonra pişmanlık duyar. Burada önemli olan iç sesinizi dinlemenizdir.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:31 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: