GÜÇ

  Güç kartı Kahramanın Yolculuğu’nun Meydan Okuma aşamasının üçlü kart grubunun (Kader Çarkı–Güç–Asılan) ikinci kartıdır.Kartta başının üzerinde , ölümsüzlüğün sembolü olan sekiz sayısını taşıyan bir kadın görülüyor. Ebedi hayatın kozmik ışıması altındaki kadın, aynı zamanda bir dişilik sembolüdür. Genç ve güzel kadın, güç sembolü aslanı terbiye etmiş görünmektedir. Kadın aslanın ağzını açmakta ya da kapamaktadır. Resimde mitolojik bir kahraman olan Gılgamış’ın, can düşmanı Enkidu ile kurduğu dostluk etkili bir şekilde anlatılmaktadır. Aslanın başından beline kadar sarılı bir çelenk vardır, bu sembol sınırsız güçleri dahi yenebilen arzuların birliğini simgeler. Bu anlam, tüm engellerin yok olması ve her tür karşıt etkinin ezilmesi şeklindedir. Astrolojik yönden, Terazi burcuna karşıttır. Erkek özellikli ve hava karakterlidir. Güç kartının, Büyücü kartı ile yakın benzerliği vardır. Orada olduğu gibi bu kartın simgelediği gücün sırrı da derin bir iç uyumdan kaynaklanmaktadır. Büyücünün etki gücü bilinen ve bilinmeyen arsında kurulan uyumlu denge ile açıklanırken, bu kart gücünü insanın yırtıcı doğasına karşın, kurduğu barıştan alır.

Bu kart, içgüdülerinizi sahte ahlaki dengelerin arkasına gizlemenin yanlışlığına dikkat çeker. İçimizde yaşayan ve bazen bizi korkutan güç ve isteklerden kaçmayıp, eğitmemiz gerektiğini anlatır. Çünkü ancak içgüdülerini anlayıp, onlardan korkmamayı öğrenenler gerçek güce kavuşacaktır.

Düz  Madde ve ruhsal dünya arasında kurulacak uyumun getireceği güç. Maddi kazanç. Maneviyatın güçlenmesi. Karakterin gelişmesi. Cesaret, irade, azim. Rakipleri barışa zorlama. İlişkilerde yeni bir dönem, mutlu bir ilişki. Risk alabilen, cesur bir sevgili. Merhamet, başkalarını düşünme.Ruhsal sevginin kullanımını simgeler. Güç, sevgi ve anlayıştan oluşur bu kart. Bu kartı seçen kişi kendini bilir, korku ve komplekslerinden arınır. Kibarca, sakin bir şekilde amacına ulaşır.

Ters  Madde ve dünya arasındaki dengesizlik, ruhsal bozukluk. Zengin olma hırsı. Beceriksizlik ve korkaklık gösterileceği yönünde bir uyarı. Zalimlik, acımasızlık. Ahlaksızlık, manevi değerleri hiçe sayma.Bu kart kendini sevme ve başkalarını düşünmeme anlamına gelir. Psikolojik problemlere işaret eder. Sinir ve şiddet, kontrolsüzlüğe yol açar. Bu kişi, her şeyi yanlış anlar, kavgacıdır bu yüzden çevresi ile ilişkisi iyi değildir.

Güç, büyücü kartiyla benzerlikler gösterir. Bu kartin da simgeledigi gücün sirri, derin bir iç uyumdan kaynaklanmaktadir. Bu kart içgüdülerimizi sahte ahlaki degerler arasinda gizlemenin esas hedefimiz olmamasi gerektigini gösterir.

İsinize tüm enerjiniz ve tutkunuzla baglanacaksiniz. Üretkenliginiz had safada olacak ve basarinizi pekistirecektir. Güç ayni zamanda önemli bir degisikligin habercisidir. Düsmanlarinizi etkisiz hale getirebileceginiz bir döneme gireceksiniz. İliskilerinizde tutkulu bir dönem yasayacaksiniz. Bir güç alanina adim atacaginizi bilmelisiniz. Bu alan size enerji, canlilik ve içten gelen bir güç kazardiracak. İstediginiz kisiye nese ve tutkuyla yaklasin, kazanabilirsiniz.

Zorda kalmayı ifade eder. Diğer yandan da bu zorluğun, durgunluğun gerekli olduğunu, değişen dünya görüşünü ifade eder. Bir hastalık haline de işaret edebilir.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:29 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: