İMPARATORİÇE

  İmparatoriçe Kahramanın Yolculuğu’nun Lütuf aşamasının üçlüsünün (I Büyücü – II Azize – III İmparatoriçe) üçüncü kartıdır.Anne olacak izlenimini veren bir kadın. İmparatoriçe, düşünce tohumlarıyla gebe bırakılmıştır, kendisi bu tohumlan yapıcı ve geliştirici bir rol oynayarak büyütecektir. Yeni düşüncelerle, yeni bir yaşamı simgeler. Taşıdığı 3 sayısı, uyum ve sentez sayısıdır. Geçmiş ve gelecek zaman arasında, evren boyutunu gösterir, böylece yaradılışı ve zaman faktörünü sembolize eder. İmparatoriçe, ana Tanrıçadır, tüm yaşayanların kaynağıdır. Dünya cennetinin kurallarını koyar, anneliği ve doğumu simgeler. Yunan Tanrıçası Demeter’ in Sümer Tanrıçası İştar’ın karşıtıdır. Silahları duygular ve hislerdir, düşünceyi kullanmaz. Ailenin kurucusu ve koruyucusudur, tüm birlikteliklerin destekçisidir, insanların problemlerini ve yaşadıkları zorlukların içyüzlerini anlar. O, bilinçaltına güzel duygular ve etkiler yollayan ideal bir kadındır. İmparatoriçe, astrolojik olarak Venüs’tür, dişidir, nötrdür ve toprak elemanıdır.Yaratıcılığın ve yaşam gücünün kartıdır. Bir şeye tekrar ve tekrar can veren neredeyse bitmez tükenmez bir güçtür.Doğurgan evreleri, canlı gelişmeleri ve döngüsel yenilenmeleri temsil eder.Dişil kutbun yaşam dolu, yaratıcı yönüdür ve kişinin yeteneklerini ortaya koymasını geliştirmesini ve bunun keyfini çıkarmasını ister. İçinizden akan yaşam seline kendinizi bırakmanızı ister.

Hayata hemen dahil olmak ister, hemen şimdi ve burada ve makul müdür, mantıklı mıdır bakmaksızın. Simgelediği yaratıcılık yapılandırılmamıştır, ama bu bir sorun teşkil etmez.

Size uyan şeylerle uğraşırken duyduğunuz mutluluk, bunları daha sonraki bir evrede yapılandırmanız için gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Şimdi baloncuklar halindeki fikirlerle ve yüzeye çıkan ilhamlarla ilgilenmek zamanıdır. İmparatoriçe bunların içerisine tüm kalbiyle girer ve kendisini nereye götürdüklerini veya bir yere götürüp götürmediklerini sorgulamaz.

İmparatoriçe evresinde değişme ve yenilenme zamanı gelmiştir. Yani yeni fikirlerle, planlarla ve içgörülerle ortaya çıkmaya cesaret etmek için doğru zamandır. Duygusal bir doyumun ve yaşam neşesinin zamanıdır. Bu, günlük hayattaki zorlukları silikleştirir.

Bu evrede değişmez ve fazla takılı kalırsak bu enerji kendi aleyhimize döner, yalnızca keyif süreriz ve bize uygun şeylerle uğraşıyor olmanın doyumuna ulaşamayız. Ya da tam tersi olur, keyif ve eğlenceyi tamamen reddederiz, yaşama keyfini günah olarak kabul ederiz ve suçluluk duygusu nedeniyle ona izin vermeyiz. Bu tavırlar giderek yıkıcı hale gelir ve başkalarının da yaratıcılıklarını özgür bırakmalarını engeller.İmparatoriçe Yin’in dışa bakan yüzüdür.

 Doğanın yenileyici sonsuz gücünü simgeler. Bu kart gelişmenin ve yeniden doğuşun kartıdır. Yaşamımızın yaratıcılığa, teşviklere açık olduğunu, yeniliklerin, gelişme ve doğurganlığın artacağını gösterir.

Bereketi ve gelişmeyi simgeleyen Kraliçe, çiçekler açmakta olan bir bahçede oturmaktadır. Toprak ana olan Kraliçe nin önünde buğday tarlası uzanmakta, arkasında ise selvi ağaçları görülmektedir. Venüs yıldızının kutsal ağaçları olan selviler, evrensel bereketin sembolüdür. Aşk tanrıçası Venüsün sembolleri ile çevrelenen Kraliçe nin başının üstünde yer alan taç 12 yıldızdan oluşur. Bunlar 12 burcu, enerjiyi ve dişiliği simgeler. Boynundaki kolyede yer alan yedi adet inci tanesi ve baş ucundaki bir armada işlenmiş olan sembol ise verimliliği betimler. Kraliçe, düşünce tohumları ile gebe bırakılmıştır, bu tohumları yapıcı ve geliştirici bir rol oynayarak büyütecektir. Yeni düşüncelerle, yeni bir yaşamı simgeler. Taşıdığı 3 sayısı, uyum ve sentez sayısıdır. Geçmiş ve gelecek arasındaki, evren boyutunu gösterir, böylece yaradılışı ve zaman faktörünü sembolize eder. Kraliçe, ana tanrıçadır, tüm yaşayanların kaynağıdır. Dünya cennetinin kurallarını koyar, anneliği ve doğumu simgeler. Yunan Tanrıçası Demeter in, Sümer Tanrıçası İşrat ın karşıtıdır. Silahları duygular ve hislerdir, düşünceyi kullanmaz. Ailenin kurucusu ve koruyucusudur, tüm birlikteliklerin destekçisidir, insanların problemlerini ve yaşadıkları zorlukların içyüzlerini anlar. O, bilinçaltına güzel duygular ve etkiler yollayan ideal bir kadındır. Kraliçe, astrolojik olarak Venüs tür, dişidir, nötrdür ve toprak elemanıdır. Tarot ta Kraliçe başarı, zevk ve bolluk işaretidir. Güzeli takdir eden, yaratmayı isteyenlerin rehberidir. Ancak tüm bu olumlu simgelerin yanında değişimin, yeniliğin katlanması gereken sıkıntılara yol açacağına da işaret eder.

Kraliçe, doğanın yaşamı yenileyici sonsuz gücünü simgeler. Bu kart canlılığın, verimliliğin gelişmenin ve yeniden doğuşun kartıdır. Bu kart güçlü enerjilerin ortaya çıkacağı bir dönemi simgeler. Değişen koşullara ayak uydurulması gerektiğini ve rutin düzenden kurtaracak yeni gelişmeleri haber verir. Bu kart iş alanında yeni pozisyonların ve iyi kariyerinde habercisi olabilir. Düşünce açısından zenginleşeceğinizi ve yeni kanaatlerinizin oluşacağını da. İlişkilerinize ise canlılık geleceğini. Verimli olduğunuz kadar yeniliklere ve değişimlere açık olduğunuzu kanıtladınız. Artık enerjinizi yaşamdan zevk aldığınız olaylara ve eylemler verme zamanı.

Düz  Değişim, yenilik, yeni bir fikir ya da kazanç. Zenginlik, bolluk, konfor. Hediye almak, ödül kazanmak. İhtiyaçtan ya da istenenden fazlasına sahip olmak. Lüks ve israf Gelecekte başarı ile sonuçlanacak bir işe başlamanın işareti. Evlilik, analık, doğurganlık, gebelik, yuvada istikrar, şefkat duygusu. Yaratıcı yeteneklerin artması. Güzelliklerin, doğanın farkına varmak. Sağlık.Verimlilik, eylem, annelik, iç denge ve huzur, bereket ve evlilik yaklaşımı, maddi refah, sırlar, kuşku, çocuklar, hamilelik, ziraat alanında bereket, sanatsal yaratıcılık, büyüme ve gelişme, şefkat, duygu.Aşka işaret eder, evlilik kartı olabilir. Duygusallığa, aşka, sevgiye, sevilmeye dikkat çeker. Ayrıca bu kart, anneliği ifade eder. Bu kartı seçen kadın; duygusal, ruhsal, psikolojik, zihinsel ve ekonomik açıdan güçlerine önem verir. Dekorasyon ve yaratıcı işler kendini gösterir.

Ters  Kötü bir dönemin başlangıcı, maddi kayıplar, fakirlik. Önemli bazı ilişkileri ortadan kaldıracak bir kavga. Ruhsal durumda dengesizlik. Köklü bir ilişkinin sona ermesi, boşanma. Aşkta ve ilişkilerde kayıp. İstenmeyen gebelik, kısırlık.Cehalet, tembellik, eylemsizlik, istenmeyen hamilelik, güçsüzlük, kaynakların boşa tüketilmesi, lüks düşkünlüğü, olayların ertelenmesi, savaş ve yok olma, tereddütler, ev ve aile karışıklığı.Bu kartın ters olması sakinliğe işaret eder. Sevgi, mutluluk için şarttır. Psikolojik problemler olduğunu ifade eder. Mutsuz bir kadını simgeler. Bu kartı seçen kişi ilişkilerde ve anne olmakta kendini başarısız hissedebilir. Boşanma ve ihanet ortaya çıkabilir.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:18 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: