KADER ÇARKI

  Kader Çarkı kartı Kahramanın Yolculuğu’nun Meydan Okuma aşamasının üçlü kart grubunun (Kader Çarkı–Güç–Asılan) birinci kartıdır.Bir çok astrolojik sembolü barındıran bu kart olanın olmaya devam edeceğinin işaretidir. Çark döner ve dönüşlerinde Zodyak’ın dört elementinin temsil edildiği bölmelerden geçer. Bu bölmelerin her biri kartın dört bir köşesinde çeşitli sembollerle resmedilmiştir. Bunlar; Ateş için Aslan, Toprak için Boğa, Su için Kartal ve Hava elementi için Melek figürleridir. Kartta görülen çakal başlı Mısır Tanrısı Hermes-Anibus, evrimi ve bilincin yüksek düzeylere çıkışını simgeler. Yılan, kozmik enerjinin şekillenmesi olarak tanımlanırken, sfenks denge prensibini ve ebedi insanı belirtir. Kartın ortasında, kader çarkı vardır, çarkın tekerleğinde ise Taro yazısı görülür. İç tekerlekte Merkür’ün ve Kova burcunun işaretlerinin yanı sıra tuz ve sülfür gibi alşimik yani simyasal semboller görülür. Bu esrarengiz semboller gizli evrensel yasaları gösterir. Sürpriz ilişkileri ve kaderi simgeler. Kaderin, şansın ve zamanın devinim gösteren doğasının simgelediği Kader Çarkı, şans getirici olarak bilinen Jüpiter gezegeninin yönetimindedir. Bu kart bir işe başlamada hazırlığın, sonra bunu takip eden gelişimin ve sonunda da verim alma döngüsünün de simgesi sayılır. Bununla birlikte girişmeye hazırlandığımız iş için henüz erken olduğu şeklinde de yorumlanabilir. Çark bir yandan kaderdeki iniş ve çıkışları anlatırken öte yandan, insanların kaderlerini değiştirecek güçleri olduğunu da söyler.

Kader çarkı kaderinize bakış açınıza göre güçsüzlüğünüze ve yardıma muhtaçlığınızın göstergesi olarak yaşamınızla ilgili bir tecrübenin habercisi olarak yorumlanabilir. Somut olaylar isteğimiz dışında gelişir. Güçsüzlüğü ve monoton yaşamı ifade eden kart. Sorumluluklar altında ezildiğinizi hissedebilirsiniz. Bu da sizi yıpratır. Büyük değişimler yaşayabileceğinize işaret etmesine rağmen bu sizin istekleriniz doğrultusunda olmayabilir. Hayatınızın artıları ve eksilerine mahkum olduğunuz bir dönemdesiniz. Bu da korkularınızı ve umutlarınızı kadere bağlamış durumda olduğunuzu gösteriyor. Buna rağmen olayların önemini kavrayın. Kaderinizi ve sorumluluklarınızı severek kabul edin. İsteklerinize adım adım ulaşacaksınız. Sürekli mutluluğu aramaktan da vazgeçin. İlişkiler pozitif ve negatif yönleriyle de çekici olabilirler.

Düz  Olumlu bir kader devrinin başlayacağı. Şans, büyük fırsatlar. Sorunların beklenmedik bir şekilde çözülmesi. Kader ve şans arasındaki ilişkinin farkına varmak. Geniş bir bakış açısı kazanmak. İyilik yapmak. İyiliğin size mutluluk getireceği, yeni fırsatlar sağlayacağı yönünde bir işaret. Kaderin kabullenişi, bazı gerçeklerin değiştirilemeyeceğini kavramak.Basan ve mutluluk, iyi şans. Olayların yeni bir devreye girmesi. Bir problemin çözümü, beklenmeyen yararlı değişim. Geçmişteki çabalardan doğan, maddi refah.Ödüllere ve fırsatlara işarettir. Bu kartı seçen kişi olayları kendi lehine çevirebilir. Bu kart, başarıyı simgeler. Pek çok fırsat doğacak anlamına gelir

Ters  Beklenen fırsatların ortaya çıkmaması, gelişmelerin aleyhte olması. İyi bir dönemin kapanması. Mutsuzluk. Kötülüğe karşı kötülük. Korkak davranmak, başarısızlık.Ters çıktığı zaman bittiğini düşündüğünüz bir durum tekrar ortaya çıkabilir. Çok çaba sarfettikten sonra, bu konuda çok az bir ilerleme kaydettiğinizi farketmeniz sizin mutsuz olmanıza neden olabilir. Bu kart tekrarlanan bir hatayı ya da bir fırsatı önceden görmemeyi işaret edebilir. Zaman alan problemleriniz var. Daha dikkatli hareket etmeli yenilgiyi kabul etmemelisiniz.Çok güç bir değişim, aşırılık, bolluk ve kötünün bile değişiminin anlaşılması.Ertelemeler ve problemler meydana gelir. Bu kartı seçen kişi, çok çalışır ama bir ilerleme kaydedemez. Bir hatayı tekrarlamak olasıdır. Fırsatlar iyi değerlendirilemez.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:33 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: