KULE

  Kule Kahramanın Yolculuğu’nun Dönüşe Geçme aşamasının üçlüsünün (Kule-Yıldız-Ay) birinci kartıdır.Fırtınalar içindeki gökyüzüne doğru uzanan kuleye şiddetli bir şimşek düşmüştür. Kuledeki iki kişi, bilinmez bir akıbete doğru aşağıya düşmektedir. Kulenin tepesine isabet eden şimşeklerin, Tanrılar Tanrısı Zeus tarafından gönderildiği varsayılır. Yıkılan kule’yi devinim, öfke, cinsellik ve vahşi kuvvetlerin gezegeni olan Mars yönetir. Bu kart yıkıcı değişimleri ve uyanışı gösterir. Kişinin kendini çok güvende hissettiği bir anda zeminin ayaklarının altından kayıp gidebileceği gibi, mesleki veya özel hayatımızdaki güven ortamının sarsılıp, yıkılabileceği anlamına da gelebilir. Ancak bizde ilk anda şok etkisi yaratan bu durum, bir yükten kurtulmamız anlamına da gelebilir. Kulenin üzerinde görülen taç, materyalist düşünceyi betimler. Bazı yorumlarda, bu karta “yıkılan kule” yerine Tanrının Evi denmektedir. Önceki kartın aksine yani karanlıkların efendisi Dionisos’a karşıt olarak, ışığın kaynağı ve Tanrısı olan Apollo’ya atfedilmiştir. Arabik sayı sistemine göre, arktın toplam sayısı olan 7, kudretin ve pozitif gücün simgesidir. Bazı yorumlarda kulenin tepesine gelen yıldırımın Tanrı’dan veya cennetten geldiği belirtilir.

Kule, kendimizi güvenli olduğu için kapattığımız yerin zemini sarsılmaya başlayabilir. Zemin kayıyordur. Kayan zemin dar gelen boyutları veya şablonları simgeler. Size dar gelen ortamı ve konumları asıp, güvenli ve ferah bir noktaya taşıyacağınızı gösterir. Düşünce tarzınızın değişimine neden olacak deneyimler yaşadınız. Bunun şaşkınlığını henüz üzerinizden atmış değilsiniz. Buna karşın bu kart size önünüze yeni olanakların geleceği haberini verir. Yapmanız gereken sınırlarınızı ortadan kaldırın. Enerjik olun ve hızlı hareket edin. Riskleri göze alarak kaybetmekten korkmayın. Kaybedeceklerinizi daha sonra fazlasıyla geri alacaksınız.

Düz  Kaderde kötü bir dönem. Karmaşa, kriz. Yaşam seviyesinin düşmesi. Ani gelecek bir felaket, yıkım. Suçlu, suçsuz, iyi ya da kötü hereksin acı çekmesi. İflas, işin kaybedilmesi. Özel ilişkilerde kayıplar, ayrılık, boşanma. İnancın kaybı, yaşam görüşünün yıkılması. Ruhsal yapının değişmesi, bir yıkım sonucu gelecek aydınlanma.Bu kartı seçen kişi eğer bir şeyin karşısında değilse bu kart güçlüklere işaret eder. Bu kartı seçen kişi için dürüstlüğü simgeler. Yoldan çıkarıcı eğilimler olacak ama doğru yol bulunacaktır. Kişisel bilgiyi arzuluyorsanız bu kart olumlu bir kart olabilir. Sağlık açısından hastalığa işaret edebilir. Yıkımlar daha çok iş, aile, ev ve psikolojik açıdan olabilir.

Ters  Haksızlığa uğrama, ihanet. Zulüm. Çöküşün hızlandırılması. Yeni görüşlere kulak vermek. İnsanların güvenini kazanmakta zorlanma. Bireysel özgürlüğün gecikmesi.Beklenen bir değişikliği simgeler. Bu kart ters çevrildiğinde de yıkıma işaret eder. Gerçekler, doğrular bu kartı seçen kişi için pozitif durumları doğurur. Bu kartı seçen kişi yıkımı önceden bilir ve hazırlıksız yakalanmaz. Bencilliğinden kurtulmuştur.

Kule, kendimizi çok emin biryere kapattığımızı, ancak bu emin bölgenin birden ayaklarımızın altından kaymaya başladığını gösterir.Sallanmaya başlayan zemin bize dar gelen kalıp ve şablonları gösterir. İnanç ve hayat görüşlerimizin etkilenebileceği gibi, mesleki-maddi güven, özel ilişkiler-arkadaşlarımızı etkileyen olaylar olabilir. Daha önce bize emniyet ve güven veren durumu aştığımızı gösterir. Eski durumu yıkan bu olayları genellikle şaşkınlıkla yaşarız. Bilincine vardığımız olay bir şimşek hızıyla zihnimizi aydınlatır. Sözde güvencemizi sarstığı için bu tür olayları sözde felaket zannederiz. Ancak ilk şoku atlattıktan sonra bir yükten kurtulduğumuzun farkına varıp, rahatlarız. Bu değişiklik gerçek bizi açığa çıkarır ve bizden kaynaklanacağı gibi, başkalarından da kaynaklanabilir.

Kule tamamen bizim dışımızda gelişen ani ve beklenmedik yıkıcı ve zorlayıcı değişiklikleri gösterir. Hayatınızın tüm kontrolünü aniden yitirebileceğiniz, insani iradeyle hiçbir yaşanana engel olamayacağınız bir sürecin ve olayların ifadesidir. Korkunun getirdiği bencilliklere kapılmamak önemlidir. Yaşadıklarınızla tekrar başa döndüğünüzde aslında egonun ne kadar boş olduğunu, evrensel olanın karşısında ne derece çaresiz kalındığını bir daha görürsünüz.

Genelde hayal kırıklığına uğramamak için bizi yeni deneyimlere ve kazanımlara götürecek farklılıklara yönelmeye cesaret edemeyiz, hatta bazen bunu o kadar ileriye götürürüz ki hayal kırıklıklarımız konusunda bile hayal kırıklığına uğramamıza izin vermeyiz; örneğin yanlış bir ilişki modelini tekrarlamak ya da sonucunu çoktan bildiğimiz umutsuz bir olaya girişmek gibi. Yanlış bir ilişki modelini ya da girişimi durmadan tekrarlar, bunun sonucu olarak her zaman yaşadığımız hayal kırıklığını yaşar, sonunda da, “Ben zaten biliyordum böyle olacağını,” deriz. Yani hayal kırıklığı beklentimizi hayal kırıklığına uğratmayız. Oysa farklı bir modeli denemek “biliyordum” diyebileceğimiz bir şey değildir. Orada bilinmeyene adım atmak vardır ki bu da cesaret ister, fildişi “Kule”mizde sözde korunaklı bir biçimde bilindik hayal kırıklıklarımızla yaşamak ise kolaydır.

Ancak eski tarot destelerindeki Kule kartlarının resimlerine baktığımızda kimisinde kulenin kendisinden ziyade yıldırıma ve aleve maruz kalmış insanı görürüz.  Üstelik Kule’den sonra gelen kartın Yıldız olduğunu hatırlayacak olursak belki bu dizeler bizim için daha bir anlam kazanır.

Biz istediğimiz kadar kendimizi korumaya aldığımızı zannedip, farklılık ve farkındalık yaratmayarak yaşamaya çalışalım, günü geldiğinde yıldırım bizi çarpacak ve hayat bize balık yerine kırmızı et yedirecektir. İyisi mi hayat onu bizim boğazımıza tıkmadan önce biz kendi isteğimizle yiyelim ki aşağıdaki dizeleri tekrarlamak durumunda kalmayalım:

…Bu kızı yeniden büyütmeliyim
Kor ateşlerde yürütmeliyim
Değirmenlerde öğütmeliyim
Farkındayım…

…Ne gemiler yaktım
O kadar yandı ki canım
Sonunda karşıdan baktım
Ne göreyim, kendime yıldızlardan daha uzaktım…

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 6:52 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: