MAHKEME

  Mahkeme Kahramanın Yolculuğu’nun Dönüş Eşiğini Atlama aşamasının üçlüsünün (Güneş-Mahkeme-Dünya) ikinci kartıdır.Mahkeme kartı, kendini bulma ve değişim sürecinin olumlu tamamlanacağı yönünde bir işarettir. Kötü durumlardan ve utançtan kurtuluşu müjdeler. Resimde Cebrail’in yeniden uyanışı simgeleyen borusunu üflediği görülüyor. Bu, dirilişin ve saklı olanın ortaya çıkacağının habercisidir. Mahkeme kartı gerçeğin, Tanrısal olanın karanlık dehlizlerden kurtularak gün ışığına çıkacağını gösterir. Bu kimi zaman karşınıza çıkacak büyük bir kısmet olabilir. Hayatınızın erkek ya da kadını bulacağınız biçimde de yorumlanır. Mahkeme kartı, Büyük Arkana’nın aynı zamanda ceza kartıdır. Cebrail ahiret borusunu çalar ve mezarlarından çıkan ölülerin ruhlarının ahirette toplanmasını sağlar. Bu kart İncil’deki kıyamet gününü sembolize eder. Dönüşümün, ıslah edici güçlerin ve ölülerin tanrısının gezegeni olan Plüton, aynı zamanda Mahkeme Kartı’nın da yöneticisidir. Resmedilen okyanus evrensel bir bilinçaltının simgesidir. Bu okyanusa dalacak olan kadınlar bilinçaltını, erkeler ise bilinci temsil eder.

İş hayatınızda bir dönüm noktasına geldiğinizi gösterir. İstifa ya da köklü bir değişim, girilecek değişik bir pozisyonu haber verir. Meslek değişiminiz söz konusu olmayacak sadece kapalı kaldığınızı düşündüğünüz duvarlar yıkılacak ve yükseleceksiniz. Kart süreli ya da yeni başlayacak bir ilişkide gerçek aşkı bulacağınızı gösteriyor. Bu dönemde aklınızın ucundan geçmeyen fırsatları yakalayabilirsiniz. Doğru adımı atarsanız pişman olmayacaksınız. Sizi tutsak eden tüm düşünceleri ve konumu geride bırakın. Deneyimleriniz size yol gösterecektir.

“Günün sonunda önüne geldiğimde yara izlerimi göreceksin ve bileceksin ki yaralandım ama aynı zamanda da iyileşiyorum.”Rabindranath Tagore 

Mahkeme kartının teması “iyileşme”, anahtar ifadesi ise “Beni kısıtlayan tüm duygu ve düşüncelerimi serbest bırakıyorum ve ruhumun uyanışını hissediyorum,”dur. Ama yaşamımızdaki herhangi bir konuda iyileşme noktasına gelmek kolay bir şey değildir. Marcel Proust’un şu sözü bunu çok güzel anlatıyor: “Bir acının iyileşmesinin yegâne yolu onu tümüyle yaşamaktır.”  Mahkeme kartı bize zorlu bir dönemin sona ermiş olduğunu ve artık rahatlayabileceğimizi söyler. Yitirdiğimizi zannettiğimiz bir şeyi yeniden geri kazanırız. Yaşamımız ve biz iyileşiriz.

  Bu kartta insan figürü ilk defa olarak aydınlatan unsura yüzünü dönmüştür. Yani aydınlanmanın etkisini dolaylı olarak değil doğrudan hissetmektedir ve buna müzik de dahildir.Yeniden doğuşun ve iyileşmenin duyurusu yapılmaktadır. Yani bu yeni canlılık dünyaya, etrafa yansıtılmakta, duyurulmaktadır. Bunun anlamı yolculuğumuz sonrasında kazanmış olduğumuz yeni bilincimizi günlük yaşamımıza taşımamız gerektiğidir. İşte hüküm, bu gerekliliktir. Artık biz, yolculuğun başındaki biz değilizdir. Değişmişizdir ve bu değişimi yaşamımıza ve ilişkilerimize de yansıtmamız gerekir.

 Mahkeme kartının sayısına baktığımızda da, yirmi sayısı ayak ve el parmaklarımızın toplamıdır ki bu da bütün olan insanın sembolüdür. Biz kendi bütünlüğümüzü kazandığımız gibi, kendimizin ve her şeyin bizden daha büyük bir bütünün parçası olduğunu da kavrarız.

Düz  Zindelik, olanakların farkına varmak, harekete geçmek. İçsel bir çağrı duymak, farklı bir şey yapmaya girişmek, ne yapmak gerektiğini bilmek. Mutlak olanı bulmak, acıları düşünmemek, günahlardan arınmış hissetmek. Başarı haberi, lehte mahkeme kararları, affedilme. Kaderde mutlu, ilerlemelere açık bir devre, terfi. Dürüst davranışlarla elde edilecek başarılar, hedefe ulaşma. Aşkta mutluluk, mutlak aşkı bulmak. Hesap gününün yaklaştığı. Önemli ama zor bir seçim yapmak.Kişisel güçlerin daha çok farkına varılması ve kullanılması anlamına gelir. Bu kartı seçen kişi artık korkularından ve problemlerinden kurtulmuştur. Kendi gücünü ve enerjisini kullanarak mutluluğa kavuşur. Bu kartın ödülleri; ruh, akıl ve kalp arasındaki uyumdur. Kurtulma, bu kartı simgeler. Bu kartı seçen kişi, birinden kurtulmuş olabilir. Bu kurtuluş her alanda olabilir. Bu kişi, önemli konularda kendi iç sesini dinlemeli ve başkalarına aldırış etmemelidir.Kişisel güçlerin daha çok farkına varılması ve kullanılması anlamına gelir. Bu kartı seçen kişi artık korkularından ve problemlerinden kurtulmuştur. Kendi gücünü ve enerjisini kullanarak mutluluğa kavuşur. Bu kartın ödülleri; ruh, akıl ve kalp arasındaki uyumdur. Kurtulma, bu kartı simgeler. Bu kartı seçen kişi, birinden kurtulmuş olabilir. Bu kurtuluş her alanda olabilir. Bu kişi, önemli konularda kendi iç sesini dinlemeli ve başkalarına aldırış etmemelidir.

Ters  İflas, maddi varlıkta kayıp. Zayıflık, gerçekleri görememe, aleyhte mahkeme kararları veya suçlanma. Fırsatları göremeyerek kaçırmak, kayıpla sonuçlanacak girişimler. İlişkilerde hayal kırıklıkları, boşanma, ayrılık. Ölüm korkusu, hastalık.Kendinizi biraz ihmal ediyorsunuz. Hayatınızda yeni bir dönüm noktasına gelmek, eskiyi silmek istiyorsunuz. Fakat bu sizin için uygun bir zaman değil. İlk başta eski karışık durumlarınızdan ve sabit fikirlerinizden kurtulmalısınız. Yaratıcılığınızın farkına varmalısınız. Önce geçmişteki hatalarınızı tamir etmeli, hayatınızı düzene koymalı ve daha sonra yaşamınızda yeni bir sayfa açmalısınız. Unutmayın eski karışıklıklardan kurtulmadan, özlediğiniz yeni düzene kavuşamazsınız. Ayrıca bu ara sağlığınızı da ihmal ediyorsunuz. Ciddi bir problemle karşılaşabilirsiniz.Kurtuluşu reddetme anlamını taşır. Hayatındaki problemlerden sıyrılamamayı ifade eder. Kendi kontrolünüz yoktur. Yaşanacak değişikliklerle ilgili kişi, iç sesine kulak veremez.Kurtuluşu reddetme anlamını taşır. Hayatındaki problemlerden sıyrılamamayı ifade eder. Kendi kontrolünüz yoktur. Yaşanacak değişikliklerle ilgili kişi, iç sesine kulak veremez.

Advertisements
This entry was published on October 6, 2012 at 7:00 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: